Дослідження крові
- Для більшості досліджень кров рекомендується здавати вранці, приблизно з 8 до 11 години, натщесердця (між останнім прийомом їжі та взяттям крові має пройти не менше 8 годин, воду можна пити у звичайному режимі). Також допускається здача крові протягом дня з перервою не менше 4- 6 годин після прийому їжі ( наприклад, для тестів на інфекції та екстрених досліджень)
- Здавати кров на ліпідний профіль (холестерин загальний, холестерин-ЛПВЩ, холестерин-ЛПНЩ, тригліцериди, ліпопротеїн ) і глюкозотолерантний тест слід строго натщесерце, після 12-14 годин голоду.
- Напередодні аналізів бажано уникати харчових перегрузів ( легка вечеря з обмеженням прийому жирної їжі)
- Виключити прийом алкоголю ( приблизно за 12 годин)
- Не палити за 1-2 години до дослідження, не вживати сік, чай та каву. Можна пити негазовану воду.
- Обмежити фізичну активність
- Уникати емоційних перегрузів
- Бажано виключити прийом ліків, але тількі при погодженні з лікарем. Якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно попередити про це у відділенні лабораторії.
- За 15 хвилин до аналіза крові рекомендується відпочити, заспокоїтися.
- Не слід здавати кров для лабораторного дослідження одразу після фізіотерапевтичних процедур, інструментального обстеження, рентгенологічного та ультразвукового досліджень, масажу та інших медичних процедур.
- При контролі лабораторних показників у динаміці рекомендується проводити повторні дослідження в однакових умовах – в одній лабораторії, здавати кров у однаковий час доби та ін.
- Кров для досліджень потрібно здавати до початку прийому лікарських препаратів або не раніше, ніж через 10-14 днів після їх відміни. Для оцінки контролю ефективності лікування будь-якими препаратами слід проводити дослідження через 7-14 днів після останнього прийому препарату.
Підготовка до ПЦР тесту на Covid-19
Утриматися від прийому їжі, пиття, чищення зубів, обробки ротової порожнини та ротоглотки антисептичними засобами, жувальної гумки та освіжаючих пастилок за 3 години до взяття біологічного матеріалу.
Дослідження сечі
- За 10-12 годин до дослідження не рекомендується вживати: алкоголь, гостру і солону їжу, а також харчові продукти, що змінюють колір сечі (буряк, морква).
- В міру можливості виключити прийом сечогінних препаратів.
- Після проведення цистоскопії аналіз сечі можна призначати не раніше чим через 5-7 днів.
- Жінкам не рекомендується здавати аналіз сечі під час менструації.
- Збір сечі пацієнт проводить самостійно.
- Перед забором матеріалу провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів. Підготувати спеціальний стерильний контейнер для збору сечі. Жінкам: ватним тампоном, змоченим теплою водою з милом, провести туалет зовнішніх статевих органів, обробити статеві губи рухом тампона спереду і вниз, промокнути чистою серветкою. Чоловікам: провести туалет зовнішнього отвору сечовипускального каналу теплою водою з милом, потім промити теплою водою і промокнути чистою серветкою.
- Для загального аналізу сечі збирають усю ранкову порцію сечі;
- Для бактеріологічного дослідження сечі припиняють прийом антибактеріальних засобів за 2 тижні до збору матеріалу і збирають середню порцію першої ранкової сечі.
- Аналіз сечі по Зимницкому проводиться в 8 окремих порціях сечі, зібраних протягом доби, через кожних 3 години.
- Для аналізу сечі по Нечипоренко збирають середню порцію першої ранкової сечі.
Рекомендується здавати біоматеріал на дослідження “Загальний аналіз сечі” і “Аналіз сечі по Нечипоренко” в різні дні, оскільки при використанні для обох досліджень однієї і тієї ж порції уранішньої сечі в результаті нерівномірного перемішування, а також впливу зовнішніх чинників, результати можуть відрізнятися один від одного, що веде до усладнення інтерпретації результат лікар-фахівцем.
Дослідження калу
Загальні правила
- Кал має бути отриманий без застосування клізм і послаблюючих засобів, введення свічок, прийому касторової олії. Кал для дослідження не повинен містити сторонніх домішок, наприклад сечі;
- У спеціальний контейнер зібрати кал в об’ємі 1-2 чайних ложок.
- Кількість контейнерів з калом визначається кількістю необхідних позицій (з розрахунку 1 дослідження – 1 контейнер).
- Ємність з калом щільно закривается кришкой, пакується в чистий одноразовий пакет і доставляється в пункт забору Easylab.
- Доставити в пункт забору Easylab впродовж 3-х годин після забору.
Окремі дослідження калу
Біохімічний аналіз калу
Відібрати в окремий контейнер 2-4 г (1 чайна ложка) калу і впродовж 3х годин доставити в лабораторне відділення. Обов’язково вказати тип стула (понос, запор, без особливостей, стул після послаблюючого).
Дослідження калу на приховану кров
За три дні до дослідження з раціону необхідно виключити м’ясо, печінку, кров’яну ковбасу і усі продукти, що містять залізо (яблука, болгарський перець, шпинат, білу квасолю, зелену цибулю, огірки). У спеціальний контейнер зібрати 1-2 чайних ложки калу. Доставити в лабораторію впродовж 5-ти годин після забору.
Дослідження калу на дисбактеріоз
Для дослідження калу на дисбактеріоз збирають тільки свіжий ранковий кал до початку прийому антибіотиків або через 14 днів після закінчення лікування. Матеріал збирають в спеціальний стерильний контейнер;
Зашкріб на ентеробіоз
Для цього дослідження береться зашкріб з періанальних складок (навколо анального отвору) самим пацієнтом. Уранці, не встаючи з ліжка, до проведення гігієнічних процедур і туалету, провести зондом круговими рухами навколо анального отвору. Зонд помістити в спеціальну пробірку. Доставити в пункт забору Easylab впродовж 3-х годин після збору.
Дослідження мокроти
Мокроту для загальноклінічного дослідження рекомендується збирати з ранку і натщесерце, під час нападу кашлю, в спеціальний контейнер. З метою механічного видалення залишків їжі і слущенного епітелію перед відкашлюванням робиться санація ротової порожнини – почистити зуби, прополоскати рот і горло кип’яченою водою. При погано відокремлюваній мокроті напередодні прийняти відхаркувальні засоби, тепле питво.